Regulaminy ASDU international
Status Luty 2022 r.
1. Turnieje
Raz w roku A.S.D.U.international organizuje krajowe mistrzostwa w musicalu i show dance“, a także międzynarodowe mistrzostwa Europy „European Championships“. Czas trwania turnieju ustala się następująco:
a) Mistrzostwa krajowe: 1 – 4 dni
b) Mistrzostwa międzynarodowe: 3 – 4 dni
2. Kwalifikowalność
a) Wszystkie turnieje mają charakter otwarty, tzn. do turniejów dopuszczone są wszystkie osoby należące do szkoły tańca lub klubu. Szkoła tańca/klub musi być lub zostać członkiem międzynarodowego A.S.D.U.
b) Pierwszy udział w międzynarodowym turnieju A.S.D.U. jest możliwy również bez przynależności do stowarzyszenia (=start gościnny). W przypadku zgłoszenia gościa, opłaty startowe zostaną powiększone o 20%.
c) W jednej szkole/klubie możliwy jest start jednego uczestnika.
d) Kwalifikacje do Mistrzostw Europy:
- Zgłoszenia, które zakwalifikowały się na mistrzostwach krajowych są uprawnione do rywalizacji.
- Zgłoszenia z krajów nie posiadających własnych mistrzostw narodowych mają możliwość:
- aby zakwalifikować się w okresie poprzedzającym Mistrzostwa Europy, lub
- na mistrzostwach krajowych organizowanych w innym kraju.
e) Ważność kwalifikacji do Mistrzostw Europy:
- W zasadzie po uzyskaniu kwalifikacji obowiązuje ona tylko w bieżącym sezonie rozgrywkowym.
- Jeśli zakwalifikowana choreografia nie została pokazana na Mistrzostwach Europy w tym samym roku, może ponownie zakwalifikować się na Mistrzostwa Europy w następnym roku w ramach Prekwalifikacji, poprzez złożenie wniosku i podanie ważnego uzasadnienia.
3. Szczegóły
3.1. Ogólne
a) Zgłoszenia/rejestracji należy dokonać wyłącznie za pośrednictwem portalu rejestracyjnego A.S.D.U.international. Jest on ważny tylko po otrzymaniu opłaty rejestracyjnej i startowej.
b) Wraz z rejestracją wszystkie prawa do użytkowania przechodzą na A.S.D.U.international. Dotyczy to wszystkich nagrań filmowych, telewizyjnych i fotograficznych wykonanych podczas zawodów, zbywalnych i pod każdym względem (w szczególności w zakresie przedmiotu, terytorium i czasu) nieograniczonych praw do korzystania z nich w dowolnej liczbie zastosowań medialnych (w szczególności w formie transmisji telewizyjnych, jak również poprzez eksploatację na nośnikach audiowizualnych i w Internecie za pośrednictwem usług na żądanie) oraz innych zastosowań interaktywnych.
c) Liczba tańców nie jest ograniczona. Szkoły/kluby proszone są jednak o jak najszybsze nadsyłanie zgłoszeń, gdyż A.S.D.U.international zastrzega sobie prawo do odrzucenia ostatnich zgłoszeń, jeśli liczba zgłoszonych tańców będzie zbyt duża.
d) W przypadku wycofania zgłoszeń lub niezgłoszenia się do konkursu po upływie terminu rejestracji i zamknięciu portalu, zostaną pobrane pełne opłaty rejestracyjne i nie przysługuje prawo do zwrotu.
e) Każda zmiana w zarejestrowanych opłatach za taniec po dacie zamknięcia rejestracji podlega opłacie i może być dokonana tylko po wpłynięciu 35,00 € na konto A.S.D.U. INTERNATIONAL. A.S.D.U. INTERNATIONAL zastrzega sobie prawo do akceptacji i zgody na zmianę.
f) Dopuszcza się wielokrotne zgłoszenia uczestnika w różnych dyscyplinach i kategoriach. W przypadku kilku zgłoszeń tanecznych jednej szkoły/klubu w tej samej dyscyplinie, kategorii i grupie wiekowej, każdy uczestnik może być zgłoszony maksymalnie 2 razy.
3.2. Grupy wiekowe
Turniej składa się z zawodów w kategorii mini, dzieci, juniorów i klasy ogólnej. Datą graniczną jest 1.1. bieżącego roku.
Średnia wieku określa kategorię wiekową, w której rozpoczyna się wpis.
Wyjątki: Kategoria Solo oraz ogólna kategoria wiekowa ProAm: Jeśli zatańczy ProAm w ogólnej kategorii wiekowej, zgłoszenie zostanie automatycznie podniesione do ogólnej kategorii wiekowej!
Mini: 6,0 <= wiek tancerki < 9,1 lat
Dzieci: 9,1 <= wiek tancerek < 12,5 lat
Juniorzy I: 12,5 <= wiek tancerzy < 15,5 lat
Juniorzy II: 15,5 <= wiek tancerzy < 19,5 lat
Ogólna grupa wiekowa: 19,5 roku i więcej
3.3. Kategorie
Solo: jeden tancerz
Para/Trio: dwóch / trzech tancerzy
Mała grupa: 4-10 tancerzy
Grupa: od 11 tancerzy
3.4. Dyscypliny
Zgłoszenie tańca do danej dyscypliny służy jego ocenie wśród „rówieśników“, czyli taniec jest oceniany według kryteriów oceny charakterystycznych dla tej dyscypliny. Ponadto wykwalifikowane i przeszkolone jury złożone z ekspertów zapewni neutralną ocenę w oparciu o te kryteria oceny. Tancerze indywidualni będą również porównywani z innymi tancerzami startującymi w swojej dyscyplinie i kategorii. Czynnikiem decydującym o przypisaniu tańca do danej dyscypliny jest oczywiście dominujący styl tańca.
Classical/Ballet: dozwolone są techniki czysto klasyczne, tańczone w lekkich pantoflach lub butach pointe. Ponadto istnieje możliwość zatańczenia autorskich choreografii lub fragmentów znanych utworów. Jury przywiązuje szczególną wagę do dobrej techniki i przede wszystkim postawy. Uczucie baletu musi być przekazane w znaczący sposób za pomocą odpowiedniej techniki, postawy i obecności na scenie. Taniec pointe jest dozwolony tylko od grupy wiekowej Junior I, tzn. tancerki na butach pointe muszą mieć ukończone 12,5 roku (dotyczy to wszystkich kategorii).
Contemporary/Modern: Należy zadbać o włączenie do prezentacji różnych nowoczesnych stylów, takich jak Graham, Limon, Horton, Cunningham czy Chladek, by wymienić tylko kilka. Ponadto dopuszcza się zarówno elementy tańca współczesnego, jak i neoklasyczne wariacje ruchowe. Jednak contemporary/modern to nie disco dance.
Lyrical: Taniec liryczny jest opartą na emocjach fuzją stylów baletu, jazzu, tańca nowoczesnego i współczesnego, dodatkowo może zawierać elementy akrobatyki. Według Jennifer Fisher taniec liryczny jest silnie związany z wyraźnie pokazanymi nastrojami emocjonalnymi, szybkimi strategiami choreograficznymi, naciskiem na wirtuozerskie wykonanie, ilustracją tekstów piosenek, a w formie grupowej – dokładnym unisono. Styl ten jest zwykle tańczony bardziej akcentowany niż balet, ale nie w typowym dla czystego jazzu poli-rytmie. Obowiązuje opanowanie przez tancerza podstawowych technik tańca jazzowego, baletowego i nowoczesnego. Taniec liryczny wykorzystuje te podstawowe techniki do stworzenia nowej estetyki, która skupia się na ekspresji, emocjach i choreografii.
ekspresja, emocje i innowacja choreograficzna. Teksty piosenek mogą być interpretowane i wykonywane w tańcu, ale można też wykorzystać świadomie zintegrowane momenty aktorskie ze sfery oddziaływania teatru tańca. Nie dominuje jeden styl, ale style służą formie ekspresji tancerza lub choreografa.
Jazz: Dopuszczalne są różne style jazzowe. Może to być klasyczny taniec jazzowy, Broadway jazz, lyrical jazz lub Latin jazz. Oprócz wyodrębnienia ruchów (policentryczność), istotnymi cechami są równoległość, skurcze, załamania, koordynacja, wyprowadzenia/impulsy i taneczność na różnych poziomach.
Urban Dance Styles: (dawniej HipHop/Funk/Streetstyle): Dozwolone są wszystkie ustalone style tańca miejskiego, takie jak locking, popping, electric boogalloo, house, krumping, bboying (ale nie dominacja), party dances, wacking czy vogueing. W prezentacji powinno znaleźć się kilka wyraźnie rozpoznawalnych stylów, należy zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne (muzyka, ekspresja, ubiór) poszczególnych stylów. Elementy akrobatyczne są dozwolone, ale nie mogą dominować (acro dance) i muszą być jednolicie wkomponowane w prezentację. Należy zwrócić uwagę na właściwy dobór odzieży – wiele ruchów i stylów traci swój efekt przy niewłaściwym ubraniu. Elementy i akcenty taneczne muszą być wyraźnie na pierwszym planie.
BBoying/Breakdance: Można włączyć różne style tańca modowego, takie jak B-boying/breakdance, hip hop z akrobatyką i wiele innych. Akrobatyka jest dozwolona, a nawet wymagana, ale element taneczny musi dominować.
Acro Dance: Można włączyć różne style tańca modowego, takie jak B-boying/breakdance, hip hop z akrobatyką i wiele innych. Akrobatyka jest dozwolona, a nawet wymagana, ale element taneczny musi dominować.
Step/Tapdance: Ważne jest, aby opanować techniki kroków. Dopuszczalne są różne style kroków. Do tej kategorii należy również taniec irlandzki, czyli Irish step dance. W muzyce do prezentacji/wykonania nie mogą być słyszalne stuknięcia.
Song & Dance: Ważne jest, aby pokazać równowagę między tańcem a piosenką (50:50). Wszystkie style taneczne i muzyczne są dozwolone. Dostępne są 3 mikrofony ręczne, a także 3 zestawy słuchawkowe, przynajmniej 1 mikrofon musi być w użyciu. Wokal na żywo musi być wyraźnie słyszalny, a w przypadku muzyki do spektaklu można nagrać jedynie chór w tle.
Musical: W spektaklu nie może być żywego wokalu. Muzyka do tańca powinna pochodzić z oryginalnego filmu muzycznego, tanecznego lub musicalu (np. Grease, Dirty Dancing, StepUp itp.). Przede wszystkim ważne jest, aby charakter wybranego musicalu był wyraźnie rozpoznawalny. Nie można jednak wykorzystywać oryginalnych (filmowych) choreografii.
Production Number: Temat i/lub treść, jak również fabuła przedstawień muszą być wyraźnie rozpoznawalne. Limit czasu jest ograniczony do maksymalnie 4:30 minut. Nie wolno tańczyć oryginalnych przedstawień. Ponadto dyscyplina ta może być zgłoszona tylko w kategorii grupowej (11 tancerzy lub więcej). Ponadto dozwolone są wszystkie style tańca i śpiew na żywo.
Folklore/Character/Ethnic Dance: Oryginalne choreografie są dozwolone, ale nie wymagane. Ważne jest, aby zachować oryginalny charakter tańców. Powinny dominować ruchy oryginalne. Muzyka i styl mogą być oryginalne i stylizowane. Kostiumy muszą być dostosowane do oryginału w każdym przypadku.
Commercial Dance Styles: Na tę dyscyplinę składają się różne style i elementy taneczne, które mają cechy charakterystyczne dla tradycji MTV. Nowoczesne i współczesne reinterpretowane choreografie mają być sparowane z muzyką znanych wokalistów/zespołów/dźwięków klubowych i imprezowych. W stylu komercyjnym dopuszczalne jest połączenie jazzu, funku, hip-hopu i wielu innych stylów spotykanych w występach na żywo i teledyskach. Nacisk położony jest na ekspresyjny i animacyjny spektakl przypominający aktualne trendy na scenie muzycznej i tanecznej.
Open: Wszystkie techniki, tańce lub przedstawienia, które nie mogą być jednoznacznie przypisane do jednej z pozostałych wymienionych dyscyplin lub które są tańczone w kombinacji różnych technik/styli tanecznych mają być klasyfikowane w dyscyplinie Open.
3.5. Ograniczenia czasowe
Solo, Para/Trio: 1:30 – 2:00 minuty
Mała grupa, grupa: 2:00 – 3:00 min.
Numer produkcji: 3:00 – 4:30 min.
Wyjątek: dyscyplina klasyczna, tutaj muzyka może być krótsza lub dłuższa w zależności od oryginalnych choreografii.
Czas zaczyna się od pozornego początku i kończy na pozornym końcu wpisu. Do limitów czasowych stosuje się limit tolerancji wynoszący 5 sekund.
Kolejne przekroczenia lub niedotrzymania będą skutkowały odjęciem 20 punktów score!
4. System oceny punktowej
4.1. Kryteria
Poziom: trudność techniczna, wykonanie i precyzja, synchronizacja.
Technika: dotyczy i implikuje poziom nauki/wykonania.
Choreografia: kreatywność i oryginalność
Ogólne wrażenie: ekspresja, prezentacja, energia
4.2. Ogólne
a) Komisja sędziowska składa się z 5 jurorów, którzy nie są blisko związani z uczestniczącą w konkursie szkołą/klubem. Jurorzy muszą posiadać odpowiednio uzupełnione wykształcenie i/lub doświadczenie sceniczne w dziedzinie zawodowej.
b) Każdy juror może przyznać 10 punktów w każdym kryterium – maksymalnie można uzyskać 40 punktów na jednego jurora.
c) Zastosowany zostanie „system łyżwowy“, tzn. wyeliminowany zostanie najwyższy i najniższy wynik zgłoszenia. Tym samym w jednej rundzie punktowej można uzyskać maksymalną liczbę 120 punktów.
d) Ocena jury jest zamknięta i ostateczna.
e) W kategoriach Solo/Pair/Trio są 2 klasy punktowane, w kategoriach Mała Grupa/Grupa jest jedna klasa punktowana (tutaj ProAm i A-Class są punktowane razem):
e) W kategoriach solo/para/trio będą 2 klasy, w kategoriach mała grupa/grupa będzie jedna klasa.
w kategoriach małych grup/grupowych będzie jedna klasa (ProAm i A-class będą oceniane razem).
razem):
- Klasa A (amatorsk/amateur): Tutaj hobby/rekreacja tancerze ze szkół/klubów/. Grupy taneczne we wszystkich grupach wiekowych, kategoriach i dyscyplinach wymienionych powyżej!
- Klasa ProAm (professional amateur): Tutaj profesjonalni studenci, nauczyciele tańcanauczyciele, instruktorzy (niezależnie od opłat) oraz profesjonaliści (także profesjonaliści z amatorami). (także profesjonaliści z amatorami, nauczyciele tańca ze swoimi uczniami lub między sobą) we wszystkich wszystkie grupy wiekowe i dyscypliny, ale tylko w kategoriach solo, para i trio!
UWAGA: Tancerz ProAM w ogólnej kategorii wiekowej może startować tylko w swojej (= ogólnej) kategorii wiekowej.
Jeśli zgłoszenie zostanie zarejestrowane w niewłaściwej kategorii wiekowej, tancerz zostanie przeniesiony do ogólna kategoria wiekowa.
f) Taniec pointe jest dozwolony tylko od grupy wiekowej Junior I, tzn. tancerki na butach pointe muszą mieć ukończone 12,5 roku (dotyczy to wszystkich kategorii).
5. Harmonogram turnieju
Turniej zostanie przeprowadzony w następujący sposób:
a) Runda wstępna / Runda kwalifikacyjna
b) Runda finałowa
6. Ceremonia wręczenia nagród
a) Wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się po zakończeniu turnieju.
b) Na scenie uroczystość wręczenia nagród otworzy przedstawiciel A.S.D.U.international oraz przedstawiciel organizatora. Uczestnicy i dyrektorzy szkół lub osoby odpowiedzialne muszą być obecni.
c) W przypadku wcześniejszego wyjazdu uczestników należy poinformować kierownictwo turnieju.
7. Muzyka
a) Szkoła/klub odpowiada za muzykę – dobór, stan techniczny i zapewnienie (mp3-upload przy rejestracji tańca na portalu). „Explicit lyrics (= obraźliwe, rasistowskie, seksistowskie treści tekstowe) są zabronione. Nieprzestrzeganie zasad będzie skutkowało odjęciem 20 punktów.
b) Muzyka będzie odtwarzana poprzez wgranie plików mp3 podczas rejestracji tańca w
portal rejestracyjny. Kopia zapasowa musi być wykonana na nośniku USB i ma być przechowywana w gotowości w razie potrzeby. Być utrzymywane w gotowości w razie potrzeby.
c) Zmiana muzyki pomiędzy Mistrzostwami Kraju a Mistrzostwami Europy jest niedozwolona.
d) Zakłócenia lub opóźnienia wynikające z nieprzestrzegania tej zasady będą skutkowały odjęciem 20 punktów.
8. Zasady ogólne
8.1. Organizacyjne
a)Wraz z rejestracją do turnieju A.S.D.U.international akceptowane są oficjalne wytyczne A.S.D.U.international.
b) Kierownictwo konkursu może przeprowadzić kontrole punktowe przed lub po zgłoszeniach tanecznych, jeśli jury ma wątpliwości co do poprawności informacji o wieku. Tancerze muszą być w stanie udowodnić swój wiek.
c) Żadne znaki ani pomoc nie mogą być dawane przez trenerów i/lub urzędników podczas występu tanecznego.
d) Audytoryjne (akustyczne) i wizualne (optyczne) brandowanie pracy tanecznej jest niedozwolone i będzie skutkowało dyskwalifikacją pracy w przypadku niezastosowania się do tego wymogu.
e) Szkoły / kluby ponoszą ryzyko wypadków swoich aktywnych uczestników na własną odpowiedzialność.
f) Od wyniku może zostać odjęte 20 punktów za następujące przewinienia:
- Nieprawidłowe udostępnienie muzyki
- duża zmiana (>= 20%) zakwalifikowanej już choreografii
- Zmiana muzyki między mistrzostwami krajowymi a międzynarodowymi
- Więcej niż 5 sekund powyżej lub poniżej limitu czasu
- Przeważnie (>= 20%) elementy przypominające taniec towarzyski lub rock’n roll
- Kopiowane, naśladowane i adoptowane choreografie z internetu itp.
- Za wszystkie naruszenia zasad A.S.D.U.international
g) Indywidualne przesunięcia są możliwe tylko po konsultacji i wcześniejszej zgodzie kierownictwa turnieju.
h) Osoba odpowiedzialna klubu/szkoły ma możliwość uzyskania informacji o dyscyplinach, przenosinach itp. podczas ewentualnego Spotkania Nauczycieli (godzina i miejsce spotkania zostaną podane do wiadomości).
i) Niesportowe, destrukcyjne zachowanie podczas imprezy może prowadzić do wykluczenia sprawcy, a w szczególnie poważnych przypadkach do zawieszenia klubu / szkoły.
j) Trenerzy, osoby towarzyszące i widzowie mogą również zostać wydaleni z hali w przypadku niesportowego zachowania lub naruszenia dobrych obyczajów.
8.2. Artystyczne
a) Definicja „akrobatyki“: ciało nie dotyka podłogi (somersault, flick flack,…) z wyłączeniem skoków i figur podnoszenia.
b) Skłony akrobatyczne i gimnastyczne, koła, prowadzenia nóg itp. powinny być stosowane tylko wtedy, gdy są zintegrowane z tańcem i nie dominują.
c) Dozwolone są wszystkie przedstawienia, których muzyka, strój i styl nie obrażają przyzwoitości i dobrych obyczajów.
d) Rekwizyty są dozwolone pod warunkiem, że są zawarte w tańcu i są szybko wnoszone na scenę tylko przez tancerzy i są przez nich usuwane po wyjściu.
e) Zabrania się stosowania własnych systemów efektów świetlnych oraz otwartego ognia i fajerwerków.
f) We wszystkich dyscyplinach ważna jest kreatywność, oryginalność pomysłu i ruchu, efekty zaskoczenia, a także rozkład przestrzenny.
g) Choreografia powinna być dostosowana do możliwości tancerzy. Choreografia, która już raz została pokazana, może być powtórzona dopiero po trzech latach. Kopiowanie, naśladowanie i adoptowanie choreografii np. z internetu, filmów tanecznych itp. jest niedozwolone i będzie skutkowało odjęciem 20 punktów.
h) Należy przestrzegać kolejności startu na turniejach. W przypadku konieczności zmiany kolejności startu, należy to zgłosić bezpośrednio do kierownictwa turnieju w momencie rejestracji – przed rundą finałową, gdy tylko kolejność startu będzie ogólnie znana.
i) Tancerz(ka) musi przybyć za kulisy (na wyznaczone schody) co najmniej pięć wejść przed własnym występem, aby umożliwić sprawny przebieg turnieju.
j) Wejście na scenę odbywa się po wywołaniu numeru startowego i prowadzi bezpośrednio do stanowiska startowego. Wyjście ma miejsce bezpośrednio po ostatnim łuku.
k) Występy indywidualne mogą być oceniane tylko w konkursach solowych. We wszystkich innych kategoriach za podstawę oceny będzie służył poziom grupy.
l) Tańce w parach / trio powinny być choreografowane w taki sposób, aby relacja między tancerzami była rozpoznawalna.
m) Śpiew na żywo jest dozwolony tylko w dyscyplinach „Piosenka i taniec“ oraz “ Numer produkcyjny“.
n) Tancerz może startować maksymalnie w 2 tańcach w danej dyscyplinie/kategorii/grupie wiekowej.
o) Zgłoszenie tańca w niewłaściwej dyscyplinie spowoduje zmianę kwalifikacji tańca do właściwej dyscypliny przez Jury i nie spowoduje odjęcia punktów.
Uwaga: Jeżeli uczestnik był już dwukrotnie zgłoszony w danej dyscyplinie i kategorii, nie może wystartować po raz trzeci w tej dyscyplinie i kategorii, nawet poprzez zmianę terminu.
p) Tancerz może pominąć maksymalnie 2 grupy wiekowe! Tzn. mini nie może tańczyć z jednym lub kilkoma tancerzami grupy wiekowej Junior II, podobnie mini lub dziecko nie może tańczyć z tancerzami klasy ogólnej.